Choroba afektywna dwubiegunowa to stan, w którym chory doświadcza okresów nienormalnie podwyższonych nastrojów (które klinicznie określa się mianem manii), które przeplatają się z okresami poważnej depresji. Czasami te okresy pojawiają się natychmiast, jeden po drugim, ale częściej są oddzielone okresami „normalnego” zachowania.
Jest to stan chorobowy, który jest ogólnie uważany za znacznie mniej powszechny niż inne formy depresji, ale jest to stan, w którym chorzy doświadczają ekstremalnych wahań nastroju.
Ponieważ te wahania nastroju wykraczają daleko poza najwyższe i najniższe poziomy, jakich kiedykolwiek doświadczą osoby cierpiące na zaburzenia afektywne dwubiegunowe, jest to stan, który powoduje poważne problemy psychologiczne, które mogą utrudniać choremu zdolność do normalnego życia. Należy jednak pamiętać, że choroba afektywna dwubiegunowa nie jest po prostu stanem, w którym występują epizody maniakalne i depresyjne, ponieważ jest to choroba, która wpływa na każdy aspekt życia chorego.
Niemniej jednak jest to stan, który charakteryzuje się przede wszystkim ekstremalnymi wahaniami między okresami maniakalnymi (które często powodują, że chory staje się tak „na haju”, że zaczynają cierpieć na objawy psychotyczne) a okresami depresyjnymi, w których objawy odpowiadają objawom dużej depresji.
Według „Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders” (DSM-IV) opracowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, jest to stan, który jest identyfikowany przez wystąpienie jednego lub więcej epizodów maniakalnych lub mieszanych zrównoważonych depresyjnymi przerywnikami. Co więcej, Stowarzyszenie sugeruje, że każdą ze skrajności można rozpoznać po serii objawów, które przedstawiają wyraźne sygnały ostrzegawcze epizodu maniakalnego.
Znaki ostrzegawcze maniakalne i jak rozpoznać epizod maniakalny
Istnieje wiele sygnałów ostrzegawczych, że osoba cierpiąca na chorobę afektywną dwubiegunową jest w trakcie ataku maniakalnego. Są to:
Zmiany nastroju: cierpiący jest drażliwy lub pobudliwy i może stać się wrogi lub agresywny, jeśli zostanie zakwestionowany. W tym samym czasie mogą cierpieć z powodu nagłych eksplozji ekstremalnej radości i szczęścia, aby zrównoważyć drażliwość.
Zmiany w przekonaniu lub percepcji: Kiedy cierpiący przechodzi prawdziwy epizod maniakalny (w przeciwieństwie do mniej ciężkiego epizodu hipomanii), może mieć urojenia i halucynacje. Nie jest niczym niezwykłym, że cierpiący popada w całkowitą paranoję i dlatego… wierzyć, że są w stanie robić rzeczy, do których w rzeczywistości są całkowicie niezdolni.
Zły osąd: ludzie, którzy cierpią na atak maniakalny, często nie są w stanie dokonywać rozsądnych osądów, które ludzie normalnie uznaliby za reprezentatywne jedynie dla zdrowego rozsądku. Na przykład mogą być winni niewłaściwego lub obraźliwego zachowania lub humoru. Są skłonni zachowywać się wyjątkowo impulsywnie z tą nowo odkrytą impulsywnością, często przejawianą przez skrajną finansową ekstrawagancję.
Zmienione myślenie: Osoby maniakalne często stają się niezwykle kreatywne i podatne na swobodne myślenie. Niestety, te myśli są często pozostawiane nieuformowane i chaotyczne, tak że masz coś zbliżonego do strumienia świadomości, który nigdy nie jest w pełni świadomy. Są rozproszeni, a nowe pomysły dosłownie pojawiają się w ich głowach co sekundę, ale nigdy nie posuwają się dalej.
Zmieniona mowa: Ktoś, kto przechodzi epizod maniakalny, prawdopodobnie będzie mówił bardzo szybko i nie będzie miał sensu. Jeśli ich mowa nie jest całkowicie niespójna, gąszcz pomysłów w ich głowie prawie gwarantuje, że nie mają przekonującego, logicznego sensu.
Zwiększona energia seksualna: Osoby przechodzące epizod maniakalny często doświadczają zwiększonego poziomu pożądania seksualnego, prawdopodobnie połączonego z niewłaściwym zachowaniem.
Zwiększona energia: Osoby maniakalne nigdy nie zwalniają tempa, ponieważ mają nadmiar energii, którą muszą spalić. W konsekwencji prawdopodobnie będą potrzebować znacznie mniej snu niż normalnie, będą znacznie bardziej niespokojni niż zwykle i nigdy nie wydają się być zmęczeni.
Wiedząc, że są to znaki ostrzegawcze wskazujące na epizod maniakalny, jak można wykorzystać te informacje? Odpowiedź brzmi, że tak naprawdę zależy to od tego, kto cierpi na okres maniakalny.
Na przykład, jeśli członek Twojej rodziny lub Twój partner cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, możesz wykorzystać te informacje, aby pomóc rozpoznać, kiedy cierpi na epizod maniakalny. Uzbrojony w te informacje, możesz pomóc im w szukaniu leczenia w najbardziej odpowiednich momentach.
Na przykład, jeśli ktoś w twoim życiu wydaje się przeżyć tylko kilka godzin snu każdej nocy, ale mimo to zawsze wydaje się mieć nadmiar energii do spalenia, może to sugerować zachowanie maniakalne. Bądź wyczulony na zwiększony poziom gadatliwości i obserwuj, co mają na sobie, ponieważ jest to oznaką kogoś w epizodzie maniakalnym, że ubierze się o wiele bardziej ekstrawagancko i kolorowo niż normalnie.
Wszystko to może być oznaką zachowania maniakalnego i dlatego należy je odnotować i wskazać osobie, która postępuje w ten sposób.
Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ pamiętaj, że w takich okolicznościach ludzie stają się agresywni i wrogo nastawieni, a jednocześnie mają dużo energii. Krótko mówiąc, ostrożnie wybierz swój moment, ponieważ w przeciwnym razie może to być niebezpieczne, nawet jeśli osoba zaangażowana jest twoją najbliższą ukochaną osobą. Z tego powodu, jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której dzielisz swoje życie z kimś, kto cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową, warto porozmawiać o jego stanie, gdy masz okno normalnego zachowania.
A jeżeli cierpisz z powodu różnych stanów stóp, możesz zajrzeć na Grzybica Skory, gdzie służymy fachową pomocą i w tej dziedzinie.
Poproś ich, aby zgodzili się, że powinieneś rejestrować dowody maniakalnego zachowania, gdy to się dzieje, i być w stanie przedstawić im je bez ryzyka agresji lub krytyki. Nie ma gwarancji, że to zadziała – gdy są maniakami, tracą zdolność logicznego myślenia i być może pamiętania tego, co zostało wcześniej uzgodnione – niemniej jednak jest to początek.