Chociaż wielu osobom smutek, apatia czy melancholia kojarzą się z miesiącami zimowymi, trzeba przyznać, że depresja może pojawić się także latem. Chociaż zdarza się to rzadziej niż w zimie, niektórzy ludzie popadają w depresję z powodu częstszych spotkań towarzyskich w lecie lub spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu ze względu na ładną pogodę.

Objawy depresji letniej

Depresja jest chorobą, która zwykle występuje w miesiącach zimowych, jednak zdarzają się przypadki, w których dana osoba może cierpieć na tzw. depresję letnią. Najczęstsze objawy są następujące.

  1. Nie ma konkretnej przyczyny, dla której człowiek może popaść w depresję w okresie letnim.
  2. Nie istnieje żadna konkretna przyczyna, dla której człowiek popada w depresję w okresie letnim.
  3. Jednym z najbardziej wyraźnych objawów jest zmęczenie wynikające z niskiej jakości snu. Wysokie temperatury sprawiają, że osoby takie nie mają możliwości wyspania się w stopniu, jakiego potrzebuje ich organizm.
  4. Oprócz nadmiernego zmęczenia i dużego znużenia, osoba w depresji będzie osiągać gorsze wyniki w pracy. Wykonują wszelkie czynności znacznie wolniej niż w normalnych warunkach.
  5. Stan depresyjny w miesiącach letnich wywołuje u cierpiącej na niego osoby duży niepokój.
  6. Inne najczęstsze objawy to nagłe zmiany w zachowaniu i znacznie większa drażliwość.
  7. Osoba cierpiąca na depresję prawie nie odczuwa głodu i traci apetyt.
  8. W najbardziej skrajnych i ciężkich przypadkach osoba cierpiąca na depresję może mieć nawet myśli samobójcze.

Jakie są przyczyny depresji letniej?

Nie ma konkretnej przyczyny, dla której człowiek może popaść w depresję w okresie letnim. Istnieje wiele czynników zewnętrznych, które mogą nasilać stan depresyjny. Pierwsza z nich może być spowodowana wysokimi temperaturami i typowymi upałami letnimi. Ważnym czynnikiem wpływającym na depresję jest także stres związany z wyjazdem na wakacje i wszystkim, co się z tym wiąże. Prawda jest taka, że w miesiącach letnich zanika codzienna rutyna, a improwizacja i zmiany planów sprawiają, że wiele osób jest nadmiernie zestresowanych i popada w depresję. Innym czynnikiem wpływającym na depresję letnią jest widok innych osób dobrze się bawiących na imprezach, wakacjach i w czasie wolnym.

Jak leczyć letnią depresję?

Portal Zdrowie Online przygotował kilka wskazówek i wytycznych, których należy przestrzegać, aby miesiące letnie były jak najbardziej znośne.

  1. Zaleca się codzienne opalanie, ponieważ jest to doskonały sposób na naładowanie akumulatorów i poczucie witalności pod każdym względem. Najlepiej jest opalać się wcześnie lub późno w ciągu dnia, aby uniknąć problemów skórnych w przyszłości.
  2. W miesiącach letnich należy pić znacznie więcej wody niż zwykle, ponieważ istnieje większe ryzyko odwodnienia.
  3. Zaleca się, aby nie trzymać się rutyny. Takie nawyki można dostosować do nowego harmonogramu i okoliczności. W ten sposób osoba może poczuć się dobrze we własnej skórze i uniknąć strasznej depresji.

Podsumowanie

Choć może się to wydawać rzadkością, wiele osób cierpi na depresję w okresie letnim. Bardzo ważne jest, aby starać się kontynuować życie, jakie prowadziliśmy przed wysokimi temperaturami i upałami. W ten sposób człowiek jest znacznie mniej zestresowany, co jest ważne, jeśli chodzi o unikanie stanów depresyjnych przez całe lato.