Każdy z nas jest wyjątkowy i inny, i oczywiste jest, że będziemy mieli różne motywy, które skłaniają nas do adopcji, choć wszystkie można podsumować jednym: pragnieniem bycia matką lub ojcem.

Przyczyny adopcji dziecka

Świadomość społeczna: Są rodzice, którzy rozważają adopcję, ponieważ są to osoby, które doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji dzieci, które czekają na przydzielenie im rodziny. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że mają doświadczenia bliskie sprawom adopcji: sami byli dzieckiem adoptowanym, znają przykłady przyjaciół lub krewnych, pracują bezpośrednio z dziećmi.

Trudności z posiadaniem biologicznego dziecka: W innych przypadkach natura jest kapryśna i stawia nam przeszkody w osiągnięciu ciąży, czy to z powodu braku partnera, czy z powodu tego, że jesteśmy parą tej samej płci, czy też po prostu z powodu jakichś innych trudności.

Obawy i wątpliwości pojawiające się przed adopcją

Rozważanie adopcji w takich przypadkach jest całkowicie normalne, ale zazwyczaj towarzyszą temu wątpliwości i mieszane uczucia. Czy będę wiedziała jak to zrobić dobrze? Czy pokocham go/ją, czy on/ona pokocha mnie?

W głębi duszy w wielu rodzicach, którzy adoptują dziecko tkwi wielki lęk, że ich dziecko nie będzie się czuło tak kochane, jak gdyby było dzieckiem biologicznym, że będzie myślało: „adoptowali mnie, bo nie mieli innego wyboru”. Jest to strach, z którym musimy się mierzyć, zaakceptować i przezwyciężyć, aby móc spokojnie i z entuzjazmem przygotować się na adopcję naszego dziecka w zdrowy sposób. Jest bardzo prawdopodobne, że ma podobne lęki i dlatego potrzebuje dorosłych, rodziców, którzy są pewni tego, co robią, swoich uczuć i podejmowanych decyzji, aby dziecko czuło się naprawdę chronione.

Niezależnie od powodu, który skłonił nas do rozważenia adopcji, jest ona jak najbardziej uzasadniona, o ile osoba adoptująca ma jasność, że to dziecko będzie jej dzieckiem, a ona będzie jej ojcem/matką, cokolwiek się stanie; i że zamierzają stworzyć rodzinę. Tak samo jak w przypadku dziecka biologicznego. Oczywiście adopcja ma swoje osobliwości: nie ma ciąży, jest dużo biurokracji (tutaj przeczytasz o prawnych aspektach adopcji), wywiadów, długiego czasu oczekiwania.

Ludzie, którzy nie decydują się na adopcję

Natkniemy się również na osoby, które nie uważają się za zdolne do adopcji, ponieważ uważają, że uczucia nie są takie same, ponieważ uważają, że jest to znacznie bardziej skomplikowany sposób bycia rodzicem… Te argumenty nie powinny sprawiać, że czujemy się źle lub zasiać w nas wątpliwości, jeśli ich słuchamy. Musimy myśleć, że są ludzie, którzy decydują się nie mieć dzieci, którzy decydują się poświęcić swoje życie religii, którzy wolą żyć w najbardziej odległych miejscach na świecie. Na szczęście żyjemy w świecie pełnym wyborów.