Zbyt wiele godzin spędzonych na nogach bez przerwy? Jeśli tak, to prawdopodobnie cierpisz na zmęczone nogi. Uczucie ciężkości, mrowienie lub obrzęk nóg to niektóre z objawów, które alarmują o konieczności podjęcia działań zapobiegających powstawaniu żylaków itp. Istnieje wiele sposobów leczenia zmęczonych nóg, od domowych sposobów po zabiegi w klinikach kosmetycznych. Czasami jednak najskuteczniejszy jest zwykły masaż. Istnieją różne rodzaje masażu nóg: limfatyczny, antycellulitowy, ujędrniający i relaksujący. We wszystkich przypadkach korzyści są doskonałe, a technika jest praktycznie bezbolesna. Dlaczego warto zdecydować się na masaż nóg? Ponieważ prawidłowy masaż pozwala na leczenie takich problemów jak: zwiotczenie, słabe krążenie, cellulit czy obrzęki, między innymi.
Jak wykonać relaksujący masaż zmęczonych nóg?
Czynności są proste, należy tylko zwrócić uwagę na stopień nacisku rąk na nogi. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących masażu zmęczonych nóg.
- Rozciągnij się na płaskiej powierzchni: łóżku, macie lub noszach z rozstawionymi nogami.
- Masaż powinien być wykonywany od dołu do góry, tzn. od kostek do ud. W miarę przesuwania się w górę należy wywierać znaczny nacisk na nogi opuszkami palców, wykonując ruchy okrężne.
- Aby ułatwić masaż i prawidłowy ruch palców, należy użyć żelu lub olejku. Zalecamy stosowanie żelu o zimnym działaniu, który łagodzi obrzęki zmęczonych nóg.
- Chociaż masaż można wykonywać o dowolnej porze dnia, najlepiej jest robić go wieczorem, aby nogi mogły odpocząć po masażu, gdy idziesz spać.
Jeśli chcesz zapewnić swoim nogom właściwą pielęgnację, portal nogi.pl zaprasza do lektury.
Krem na zmęczone nogi
Aby masaż przyniósł jak najlepsze efekty, zawsze warto wykonywać go z użyciem olejku lub kremu do zmęczonych nóg. Dzięki nim dłonie lepiej przesuwają się po skórze, a ich formuła zazwyczaj zawiera składniki pobudzające krążenie, chłodzące lub zwalczające cellulit. Ponadto, aby przeciwdziałać uczuciu zmęczenia nóg, warto stosować specjalistyczne suplementy diety, takie jak herbatki ziołowe, syropy lub naturalne kapsułki.