18 stycznia 2021

Home Pomoc dla starszych

Jak możemy zorganizować doraźną pomoc dla starszych krewnych?

Po pierwsze możemy zwrócić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

To właśnie tu złożymy wniosek (pocztą, mailem lub nawet telefonicznie podczas rozmowy z pracownikiem socjalnym) o przyznanie usług opiekuńczych dla seniora. Taki wniosek należy uzasadnić: opisać sytuację starszej osoby (stan zdrowia, dochód) i napisać, dlaczego my sami nie możemy jej zapewnić całodobowej opieki (na przykład pracujemy na zmiany, mieszkamy od niej wiele kilometrów, utraciliśmy ostatnio pracę i sami nie mamy środków na utrzymanie). Napiszemy, jaka pomoc jest potrzebna seniorowi ze względu na jego wiek i stan zdrowia, na przykład przy zabiegach higienicznych, podawaniu leków, robieniu zakupów, przygotowaniu posiłku. Należy wiedzieć, że opieka z MOPS może być bezpłatna, jeśli dochód seniora nie przekracza 701 zł netto miesięcznie (jeśli mieszka sam) lub 528 zł netto na osobę w rodzinie. Jeśli kryterium jest przekroczone, możemy starać się o częściowo odpłatne usługi (stawki ustala każda gmina samodzielnie, na przykład 25 zł za godzinę). Po złożeniu wniosku pracownik ośrodka odwiedzi seniora w domu (warto przygotować odcinek renty lub emerytury). Decyzja o przyznaniu usług opiekuńczych będzie wydana w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Po drugie możemy poszukać wolontariuszy.

Możemy znaleźć taką bezpłatną pomoc między innymi w:

a). Caritas Polska – informacje o telefonach do placówek Caritasu w całej Polsce znajdziemy na stronie: www.caritas.pl/szukam-pomocy/. Natomiast na stronie: www.caritas.pl/pomocdlaseniora/ możemy podać numer telefonu i adres seniora, a wolontariusze pomogą zrobić zakupy lub wykupić leki.

b). Centrum Wolontariatu – informacje znajdziemy na stronie: www.wolantariat.org.pl/ lub na bezpłatnej infolinii 800-300-594 (z telefonów stacjonarnych).

Może Cię również zainteresować: Jak uzyskać dofinansowanie z NFZ na zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy pomocniczego?

Po trzecie możemy zorganizować opiekę pielęgniarki z przychodni.

Wówczas możemy poprosić lekarz rodzinnego, aby wystawił zlecenie na wizyty pielęgniarki środowiskowej w domu seniora. Lekarz może to zrobić podczas teleporady. Pielęgniarka będzie przychodziła 4 razy w tygodniu. Może między innymi: wykonywać opatrunki, zakładać cewnik itp. O szczegóły możemy pytać na infolinii oddziału NFZ na terenie danego województwa – telefony dostępne są na stronie: www.nfz.gov.pl/kontakt/oddzialy-nfz/.

Warto też wiedzieć, że jeśli pracujemy na etacie lub prowadzimy firmę, mamy prawo do 14 dni na sprawowanie opieki nad krewnym (na przykład rodzicem, teściami) i zasiłku opiekuńczego w tym czasie (80 procent pensji). Konieczne jest zwolnienie lekarskie oraz zgłoszenie do pracodawcy lub (kiedy mamy firmę) do ZUS.

Dodatkowa uwaga – pomocy opiekunki lub pielęgniarki możemy też szukać w fundacjach i stowarzyszeniach (wystarczy wrzucić w wyszukiwarce hasło: ngo.pl opieka domowa).