Depresja to choroba, która obecnie występuje bardzo często i może mieć groźne skutki. Warto więc poznać jej główne objawy oraz sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem, gdyż depresja bardzo zaburza codzienne funkcjonowanie.

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która najczęściej pojawia się na skutek trudnych zdarzeń życiowych. Możemy na nią zapaść bezpośrednio po śmierci kogoś bliskiego, po rozstaniu z partnerem oraz wtedy gdy chorujemy, mamy problemy finansowe albo czujemy się samotni. Depresja objawia się przede wszystkim obniżonym nastrojem. Osoba na nią cierpiąca jest bardzo smutna, płaczliwa i nic ją nie cieszy. Wszelkie aktywności, które do tej pory przynosiły radość tracą na znaczeniu. Osobie chorej na depresję trudno jest się zmobilizować do robienia zwykłych, codziennych czynności oraz do chodzenia do pracy. Inne objawy jakie towarzyszą depresji to problemy z zasypianiem, brak apetytu, wczesne budzenie się rano i dużo gorsze samopoczucie w godzinach porannych. W miarę postępu depresji dość często pojawiają się także objawy lękowe.

Jak leczyć depresję?

Depresja to choroba, która może być bardzo groźna w skutkach. Pierwszym specjalistą jaki powinien się nią zająć jest lekarz psychiatra. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem przepisuje on leki antydepresyjne. Dość często dołącza się także leki na sen i leki uspokajające albo wspomagające koncentrację. Równolegle z leczeniem psychiatrycznym warto korzystać z pomocy psychologa. Na pewno pomoc specjalistów znajdziemy w każdym mieście. Jeśli np. szukasz psychiatrę lub psychologa z Konina, to sprawdź portal Konin Info.

Jak psycholog może pomóc przy depresji?

Osoby cierpiące na depresję bardzo często trafiają do gabinetu psychologa. Depresja nie bierze się znikąd. Zwykle stoją za nią konflikty wewnętrzne czy nieprzepracowane trudne zdarzenia z przeszłości. Psycholog to ktoś, kto może pomóc uporać się z depresją. Dobry specjalista psycholog poprzez aktywne słuchanie i zadawanie pytań jest w stanie przeanalizować sytuację danego pacjenta. Jego rolą jest nakierowanie pacjenta na zmiany, które pomogą mu lepiej funkcjonować. Dobry terapeuta swoim pacjentom udziela też pozytywnych wzmocnień i towarzyszy im w trudnych chwilach. Jego rolą jest także motywowanie pacjentów do pracy nad sobą.